Grodzicki Józef (ok. 1849–1939), fotograf, wydawca, członek TOnZP z Radomia. Pierwszy zakład fotograficzny prowadził w Łodzi, kolejne w Kielcach (z Bronisławem Wilkoszewskim), wreszcie w Radomiu przy ul. Lubelskiej (od lat 80. XIX w. do ok. 1920 r.). W 1905 r. założył pierwsze w Radomiu kino Czary. W Radomiu wydawał albumy oraz pocztówki z widokami miasta. W zbiorach Towarzystwa znajdowała się jego fotografia kościoła św. Trójcy w Radomiu.
Grosicki Władysław, fotograf działający w Zynkowie (gubernia połtawska), w Międzyborzu i Szarogrodzie. Kilka jego fotografii synagogi w Szarogrodzie przekazał do zbioru rycin Aleksander Kraushar.
Grzywiński Apoloniusz (1876–1922), fotograf prowadzący zakład w Płocku przy ul. Grodzkiej 15. W zbiorze rycin zachowało się zdjęcie przedstawiające pomnik Stanisława Krasińskiego w płockiej katedrze.
Gürtler Antoni, fotograf, portrecista, do 1912 r. prowadził wraz z Józefem Kuczyńskim zakład fotograficzny w Krakowie w Pałacu Spiskim, a następne własne atelier fotograficzne przy ul. Nowy Świat 49 w Warszawie (1913–1939). W zbiorze rycin znajdowała się jedna fotografia wykonana w jego warszawskim zakładzie.
Henneberg Wilhelm Edward (1844–1917), warszawski przemysłowiec, współwłaściciel fabryki platerów, działacz kulturalny, członek TOnZP, fotograf amator. Do zbioru rycin przekazał swoją dokumentację fotograficzną pawilonu i kolumny w parku przy pałacu w Małej Wsi wykonaną w 1912 r. Zapewne powstała ona w ramach prac Towarzystwa: w tym samym bowiem roku zaplanowano wykonanie zdjęć pomiarowych mauzoleum i kolumny w Małej Wsi oraz postanowiono zwrócić się do właściciela majątku oraz do proboszcza z prośbą o roztoczenie nad nimi opieki.
Horowitz, zapewne Leopold Horowitz (1838–1917), malarz pochodzący z rodziny rabinackiej, student Akademii w Wiedniu i Paryżu, okresowo mieszkający w Warszawie. Portretował bogate mieszczaństwo i arystokrację, tworzył również obrazy o tematyce żydowskiej. Był kierownikiem artystycznym „Tygodnika Ilustrowanego”. W zbiorach TOnZP znalazła się odbitka z wizerunkiem Adama Mickiewicza – być może zdjęcie Horowitza.
Jabłoński Tadeusz, fotograf, współwłaściciel (z Tadeuszem Rzącą) krakowskiego Zakładu dla Fotografii i Reprodukcji Fototechnicznej T. Jabłoński i Spółka, działającego w latach 1896–1902 oraz w 1906 r. przy ul. Franciszkańskiej 4. Specjalizował się w portretach oraz wykonywał „klisze na cynku, mosiądzu i miedzi dla wydawnictw naukowych, artystycznych, kart z widokami, cenników itd.”. W okresie międzywojennym spółka działała pod nazwą Zakłady Graficzne Światłocień. Towarzystwo posiadało w swych zbiorach jeden fotodruk Tadeusza Jabłońskiego z przedstawieniem Zamku Królewskiego na Wawelu – ilustrację albumu „Kraków” (1910).
Jankowski Edmund (1849–1939), polski biolog, ogrodnik, profesor SGGW w Warszawie, założyciel pierwszego polskiego czasopisma ogrodniczego „Ogrodnik Polski”, współzałożyciel Towarzystwa Ogrodniczego, autor wielu książek i artykułów naukowych, fotograf amator. W zbiorach TOnZP znajduje się negatyw będący reprodukcją fotografii Edmunda Jankowskiego, zamieszczonej w czasopiśmie „Wieś Ilustrowana”, a przedstawiającej pałac w Czerniejewie w Wielkopolsce, oraz odbitka z widokiem drewnianego kościoła w Czerniejowie, podarowana Towarzystwu przez Józefa Piusa Dziekońskiego.
Jankowski Wacław, fotograf czynny w latach ok. 1887–1914, prowadził zakład we Włocławku oraz w Płocku przy ul. Grodzkiej. Był autorem portretów oraz fotografii plenerowej, jego zdjęcia Płocka drukowane były w formie pocztówek. W zbiorze rycin znajdowała się jedna fotografia reprodukcyjna wykonana w jego płockim zakładzie.
Janowski Aleksander (1866–1944), warszawski urzędnik kolejowy, krajoznawca, fotograf amator, współzałożyciel PTK, autor wielu krajoznawczych przewodników ilustrowanych jego fotografiami. Fotografie krajoznawcze sprzedawane w zakładzie Szalaya były w większości jego autorstwa. Swój wielki zbiór fotografii, które wykonywał w trakcie wycieczek, przekazał do zbiorów PTK. Do zbioru rycin TOnZP zakupiono kilka jego fotografii (być może zamówiono odbitki w PTK), m.in. z Brzeźnicy Nowej, Siewierza i Sławkowa.
Jaworska Leontyna, fotograf amator. W 1928 r. pracowała dla TOnZP, wykonując fotografie zabytków Warszawy oraz eksponatów na wystawach.
Jaworski Józef Kościesza, malarz, uczeń Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, fotograf, członek TOnZP. Jaworski był w latach 1912–1918 właścicielem zakładu fotograficznego we Lwowie przy ul. Łyczakowskiej. Od 1911 r. wykonywał zdjęcia zabytków lwowskich, z których część trafiła do zbiorów Towarzystwa, część zaś opublikowano w przewodniku Mieczysława Orłowicza. Od 1920 r. pracował dla TOnZP, zastępując fotografa amatora Stanisława Rakowskiego. Józef K. Jaworski wykonał dla Towarzystwa ok. 1500 negatywów szklanych, zarówno zabytków Warszawy, jak i dokumentacje wystaw organizowanych przez TOnZP oraz reprodukcje. Negatywy i odbitki opisane jako fotografie J. Jaworskiego z dużym prawdopodobieństwem można przypisać Józefowi Kościeszy.
Jodkowski Józef (1890–1950), archeolog, numizmatyk, historyk, badacz dziejów ziemi grodzieńskiej, uczeń Zygmunta Glogera i Erazma Majewskiego, student Szkoły Sztuk Pięknych i Instytutu Archeologicznego w Moskwie. Pracował w Moskwie w Instytucie Archeologicznym, a następnie w Muzeum Rumiancowskim, gdzie zajmował się inwentaryzacją zabytków przywiezionych z ziem polskich. Był konserwatorem zabytków na terenie guberni wileńskiej, grodzieńskiej i mińskiej, założycielem Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Grodnie, autorem wielu rozpraw historycznych, fotografem amatorem. Był aktywnym członkiem Wydziału Zabytków w Moskwie. W archiwum fotograficznym znajdują się jego dwa szklane negatywy z Grójca i Grodna.
Jundziłł Stanisław (1867–1941), arystokrata, posiadacz dóbr Sienieżyce i Reginów na Grodzieńszczyźnie, fotograf amator. Współpracował z Towarzystwem Polska Sztuka Stosowana (podarowane przez niego fotografie wykorzystane zostały na wystawie zabytków budownictwa drzewnego w Polsce zorganizowanej w 1905 r. w pałacu Czapskich w Krakowie). Jego fotografie pałaców, dworów i kościołów guberni grodzieńskiej, m.in. Reginowa, podarowane zostały Towarzystwu przez Maksymiliana Bystydzieńskiego w 1916 r.
Kalinowski Zdzisław (1877–1926), architekt, absolwent Politechniki Warszawskiej, projektant m.in. schroniska na Hali Gąsienicowej, pionier budowy miast-ogrodów, redaktor albumu „Wieś i miasteczko”. Fotograf, członek TOnZP działający w Wydziale Konserwatorskim. Wraz z Tadeuszem Tołwińskim i Jarosławem Wojciechowskim stworzył w 1916 r. plan zabytków Warszawy, brał udział w pracach inwentaryzacyjnych Łazienek Królewskich w Warszawie, był współprojektantem wnętrz kamienicy Baryczków. W zbiorach TOnZP znajdowało się ponad 250 zdjęć, a także rysunków i projektów oraz około 71 jego negatywów, m.in. z Warszawy, Sulejowa, Czerwińska, Kroży. Większość została podarowana Towarzystwu przez autora.
Karoli & Pusch, warszawski zakład fotograficzny Aleksandra Karolego i Maurycego Puscha mieszczący się przy ul. Długiej, działający w latach 1882–1892. W zbiorze rycin TOnZP znajdowało się kilka fotografii wykonanych w tym atelier lub reprodukcji graficznych przygotowanych na ich podstawie.
Karoli & Troczewski, warszawski zakład fotograficzny działający w latach 1894–1897 przy ul. Krakowskie Przedmieście 42 i prowadzony przez fotografów Aleksandra Karolego i Edwarda Troczewskiego. Odbitkę wykonaną w tym atelier, przedstawiającą pałac Brühla w Warszawie, przekazał Towarzystwu w 1915 r. Aleksander Kraushar.
Karoli Aleksander (1838–1915 lub 1916), warszawski fotograf, uczeń Karola Beyera, wynalazca, konstruktor, autor podręcznika dla fotografów i licznych artykułów z zakresu fotografii, twórca pierwszego w Warszawie zakładu materiałów fotograficznych. W latach 1913–1915 czynny członek TOnZP. Od 1874 r. pracował w firmie swojego ojca Elsner-Karoli, następnie prowadził własny zakład przy ul. Długiej, w latach 1882–1892 atelier Karoli i Pusch, później atelier z Edwardem Troczewskim, po czym znów otworzył własną pracownię przy ul. Krakowskie Przedmieście 1. Kilka fotografii dzieł sztuki (głównie rycin) wykonanych przez Aleksandra Karolego przekazał do zbioru rycin Aleksander Kraushar.
Karoli Jan (1806–1895), warszawski aptekarz i fotograf, ojciec Aleksandra Karolego. Był właścicielem jednego z pierwszych warszawskich zakładów fotograficznych, który prowadził wspólnie z Janem Elsnerem. W zbiorach TOnZP znajduje się kilka reprodukcji fotografii spółki Elsner i Karoli, przedstawiających zabytki starożytności Egiptu, Babilonu i Azji Mniejszej.
Kaszubski H., być może tożsamy z fotografem amatorem Hubertem Kaszubskim, działającym ok. 1904 r. w Częstocicach (powiat ostrowiecki), autorem fotografii ruin zamku w Ossolinie, wydanych na pocztówkach przed 1905 r. W zbiorach TOnZP znalazło się jedno jego zdjęcie przedstawiające zabudowania włościańskie okolic Opatowa.
Kernbaum Jadwiga (zm. 1973), od 1913 r. żona wybitnego historyka Marcelego Handelsmana, artystka kilimiarka, fotograf, członek PTK, filantropka (wraz z rodzicami podarowała Warszawskiemu Towarzystwu Naukowemu znaczną sumę pieniędzy na utworzenie Pracowni Radiologicznej im. Mirosława Kernbauma). Publikowała swoje zdjęcia m.in. w „Tygodniku Wileńskim”, projektowała exlibrisy. Być może uczestniczyła w oprawie druków wydawanych przez TOnZP. W zbiorach TOnZP zachowało się kilkanaście negatywów i odbitek jej autorstwa z Szydłowca, Sandomierza, Opatowa i Ujazdu.
Kędzierski, do zbioru rycin przekazał swoje zdjęcie kościoła w Sobocie. Może chodzić zarówno o warszawskiego malarza i ilustratora, członka TOnZP, Apoloniusza Kędzierskiego (1861–1939), jak i o W. Kędzierskiego, fotografa, autora ilustracji do albumu „Z okolic Warszawy” (1901).
Kluge K., być może tożsamy z Kluge R. Do zbioru rycin przekazał swoje zdjęcie kościoła drewnianego w Latowiczu.
Kluge R., być może tożsamy z Kluge K. Fotograf amator, do zbioru rycin przekazał trzy swoje zdjęcia ukazujące kościół w Wiśniewie.
Kłos Juliusz (1881–1933), inżynier architekt, historyk architektury, pedagog, współorganizator Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Członek Wydziału Konserwatorskiego TOnZP (w latach 1912–1914 jego sekretarz), jeden z najaktywniejszych uczestników wypraw inwentaryzacyjnych organizowanych przez tę sekcję Towarzystwa. W latach 1915–1916 był zaangażowany w prace Komisji Opieki nad Gmachami Publicznymi jako opiekun pałaców Na Wyspie i Myślewickiego w Łazienkach Królewskich. Pod jego kierunkiem po raz pierwszy wykonano inwentaryzację architektoniczną i fotograficzną obu budynków. Był jednym z inicjatorów i organizatorów wystawy „Wieś i miasteczko” oraz autorem wprowadzenia do albumu wystawy. Był twórcą wielu dokumentacji fotograficznych TOnZP, m.in. obrazujących zniszczenia wojenne Kazimierza Dolnego. Dzięki jego inicjatywie ogromny zbiór dokumentacji pomiarowej i fotograficznej, gromadzonej na potrzeby wydziałów konserwatorskiego i inwentaryzacyjnego, został ofiarowany Wydziałowi Architektury Politechniki Warszawskiej. Do zbiorów TOnZP przekazał blisko 300 zdjęć i ponad 700 negatywów swojego autorstwa.
Kłos Konrad, inżynier architekt prowadzący biuro architektoniczne w Rawie Mazowieckiej i w Warszawie, fotograf amator, aktywny członek TOnZP, uczestnik licznych wycieczek inwentaryzacyjnych, autor referatów wygłaszanych na posiedzeniach Towarzystwa. Był wykonawcą fotografii dokumentacyjnych, ale także zdjęć pejzaży tatrzańskich. Ofiarował Towarzystwu ponad 150 własnych zdjęć i kilkadziesiąt negatywów.
Kolitowski Adam (1878–1972), student warszawskiego Instytutu Politechnicznego, inżynier, technolog, założyciel Muzeum Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie. W zbiorach TOnZP znajduje się jego fotografia z widokiem bramy w seminarium warszawskim.
Kondratowicz Bronisława (1854–1949), z domu Łapczyńska, powszechnie znana jako Bronisława Kondratowiczowa, żona Hieronima Kondratowicza, inżyniera górnika i działacza społecznego. Fotograf amator, pionierka fotografii tradycyjnego budownictwa ludowego, miłośniczka Tatr i kolekcjonerka dzieł sztuki ludowej Podhala, działaczka patriotyczna, przyjaciółka Stanisława Witkiewicza, Tytusa Chałubińskiego, Karola Estreichera i Konrada Prószyńskiego. Została członkiem honorowym TOnZP i Muzeum Tatrzańskiego, działała w PTK, współpracowała z Muzeum Etnograficznym w Warszawie, zamieszczała swoje fotografie w wielu publikacjach naukowych, m.in. w albumie „Wieś i miasteczko”, a także w „Budownictwie drzewnym i wyrobach z drzewa w dawnej Polsce” Zygmunta Glogera. Przed 1908 r. złożyła zbiorom rycin TOnZP dar w postaci kolekcji fotografii zabytków budownictwa drewnianego (ponad 130 odbitek i 30 negatywów szklanych).
Konopacki Jakub, fotograf amator. Opublikował swoje zdjęcie Bliznicy w Karpatach w „Pamiętnikach Towarzystwa Tatrzańskiego” z 1914 r. Do zbioru rycin zakupiono w 1915 r. cztery odbitki przedstawiające zabytki architektury Galicji, w archiwum fotograficznym znajdowały się dwa jego negatywy.
Kontorowicz L. L., fotograf prowadzący zakład fotograficzny w Łucku w guberni wołyńskiej. W zbiorach TOnZP znajdują się fotografie jego autorstwa podarowane przez Aleksandra Kraushara w 1914 r., przedstawiające synagogę w Łucku.
Kostka i Mulert, zakład fotograficzny prowadzony w latach 1872–1906 przez fotografów Juliana Kostkę i Ludwika Mulerta w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 38. Fotografia wykonana w tym atelier – portret Worobjewa – została podarowana Towarzystwu przez Aleksandra Kraushara. Na jej odwrocie znajdowała się osobista dedykacja darczyńcy z datą 1895 r.
Koszczyc Witkiewicz Jan (1881–1858), architekt, konserwator zabytków, założyciel Szkoły Architektonicznej w Kazimierzu Dolnym, członek tytularny PAN, członek PTK i Koła Architektów. Jeden z aktywniejszych członków TOnZP, pracował w Wydziale Konserwatorskim Towarzystwa, z jego upoważnienia kierował m.in. pracami konserwatorskimi w Kazimierzu Dolnym, Krasnobrodzie. Do zbioru rycin TOnZP trafiło kilka jego fotografii, głównie z Kazimierza Dolnego.
Koszutski Tadeusz (zm. 1946), członek zarządu PTK i czynny działacz tej organizacji, fotograf amator, członek TMF. Do zbioru rycin TOnZP trafiło w 1915 r. jedno jego zdjęcie z widokiem dworku miejskiego w Słomnikach.
Kowalski Andrzej Leonard (zm. 1917), fotograf czynny w latach 1874–1917, uczeń Karola Brandla, członek TMF, właściciel m.in. zakładu fotograficznego w Lublinie przy ul. Krakowskie Przedmieście 165 (od 1874), a następnie w Warszawie przy ul. Mazowieckiej 10, później przy ul. Mazowieckiej 20, właściciel wytwórni materiałów fotochemicznych. Od 1910 r. był prezesem Stowarzyszenia Fotografów Zawodowych Królestwa Polskiego. W zbiorze rycin TOnZP znajduje się fotografia jego autorstwa z kościoła w Głuchowie.
Kozakiewicz A., zapewne chodzi o Antoniego (1841–1929), malarza czynnego w Monachium i po 1900 r. w Szczawnicy. Jego zdjęcie plebanii w Modlnicy w 1915 r. przekazała do zbioru rycin Kazimiera Weissenborn.
Koziorowski Stanisław, członek TOnZP z Kazimierza Dolnego, fotograf amator. Przekazał do zbiorów Towarzystwa kilka swoich fotografii rodzinnego miasta.
Krakowski Jakub, fotograf, w latach 1900–1910 właściciel zakładu fotograficznego w Opatowie. Do zbioru rycin Aleksander Kraushar przekazał jedną jego odbitkę przedstawiającą synagogę w Bogorii.
Kraushar Aleksander (1843–1931), adwokat, historyk amator, varsavianista, działacz społeczny, członek TOnZP. Przekazany przez niego w latach 1914–1915 dar złożony z kilku tysięcy rycin, rysunków, wycinków prasowych, odbitek pozytywowych zaopatrzonych w odcisk pieczęci „Ofiarował Al. Kraushar 1914 [lub 1915]” stał się jednym z najważniejszych zrębów zbioru rycin TOnZP. Kolekcjonerstwo Kraushara związane było z jego zainteresowaniami i działalnością naukową: na jego zbiór składają się bowiem przede wszystkim varsaviana, judaika i portrety osobistości polskich oraz obcych. Notatki na kartonach czy wypracowane retusze na wielu odbitkach świadczą o tym, że duża grupa obiektów stanowiła podstawę reprodukcji zamieszczanych w książkach i artykułach jego autorstwa. Ponadto Kraushar często korzystał z archiwum fotograficznego TOnZP jako źródła ilustracji publikowanych przez siebie dzieł. Sam był fotografem amatorem – w archiwum fotograficznym TOnZP znajdowały się jego negatywy szklane, zapewne część wspomnianego daru z lat 1914–1915. Są to fotografie reprodukcyjne, przede wszystkim rycin. Ich odbitki uzupełniały stworzony przez niego imponujący zbiór portretów osobistości polskich złożony z wycinków, drzeworytów sztorcowych, litografii, odbitek zamawianych m.in. w profesjonalnych zakładach fotograficznych. Kraushar nie przekazał całości swoich kolekcji ikonograficznych do TOnZP – ich duży zespół znajduje się dziś również w zbiorach Biblioteki Narodowej.
Kremer Zygmunt (1860–1913), krakowski inżynier, fotograf amator, w latach 1907–1912 prezes Towarzystwa Fotografów Amatorów. W zbiorach TOnZP znajdowała się jego fotografia baszt miejskich w Krakowie z 1910 r.
Krieger Amalia (1846–1928), córka Ignacego Kriegera, od 1903 r. właścicielka zakładu fotograficznego w Krakowie na rogu Rynku Głównego i ul. św. Jana, odziedziczonego po ojcu Ignacym i bracie Natanie, członkini Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa oraz Stowarzyszenia Fotografów Przemysłowych. Publikowała zdjęcia w „Roczniku Krakowskim”, po śmierci całą spuściznę Kriegerów liczącą 9000 klisz przekazała gminie miasta Krakowa. W zbiorze rycin znajdował się wykonany na podstawie jej fotografii fotodruk z widokiem Baszty Kościuszki (1910).
Krieger Ignacy (1820–1889), krakowski fotograf, od 1860 r. właściciel zakładu przy ul. Grodzkiej 88, następnie na rogu Rynku Głównego i ul. św. Jana. Członek Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, autor zdjęć dokumentacyjnych Krakowa, panoram miejskich, widoków placów, targowisk, scen ulicznych, a także zabytków i prac restauracyjnych katedry wawelskiej i kościoła Mariackiego oraz reprodukcji dzieł sztuki. Fotografował folklor Podhala, typy huculskie, góralskie, cygańskie. Swoje zdjęcia publikował w formie albumów, a także zamieszczał w czasopismach, np. „Roczniku Krakowskim”. Współpracował z badaczami architektury i sztuki, wykonywał liczne zdjęcia dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Umiejętności i Akademii Sztuk Pięknych. Do zbioru rycin trafiło ponad 60 fotografii zabytków Krakowa jego autorstwa.
Krymkowski, fotograf amator. Jego zdjęcie zamku w Ossolinie ofiarował zbiorom TOnZP Jarosław Wojciechowski.
Kuder Hugo, architekt warszawski, fotograf amator. Do zbioru rycin przekazał kilka fotografii dokumentacyjnych, w tym dwie własnego autorstwa (kościół w Staromieściu).
Kuhn Rudolf Theodor Robert (1842–1900), gdański fotograf, uczeń Richarda Adalberta Ballestrandta, od którego w 1878 r. odkupił zakład przy ul. Langegasse 15. Od 1888 r. właściciel zakładu fotograficznego przy ul. Reitbahn 7. Specjalizował się w fotografii krajobrazowej, fotografował zabytki architektury, wydawał serie pocztówek z widokami Gdańska, publikował zdjęcia w katalogach zabytków Prus Zachodnich i licznych albumach. W zbiorze rycin znajdowały się dwa zdjęcia Gdańska z 1879 r. ofiarowane w 1913 r. przez Ludwika Szwedego.
Kuroczyński J., fotograf amator. W zbiorach TOnZP znajdowały się dwa jego zdjęcia zabytków Mińska Białoruskiego.
Kwiatkowski W., może chodzić zarówno o Władysława, członka TOnZP, fotografa amatora, od 1912 r. członka TMF, jak i o Wacława, również członka TOnZP. Do zbioru rycin przekazał jedną swoją fotografię ukazującą nagrobek Aleksandra Konopki na cmentarzu w Pułtusku.
Kwietniewski Jan, historyk, varsavianista, fotograf amator, badacz historii fotografii, kolekcjoner, członek TMF i TOnZP. Jego zbiór o charakterze bibliofilskim po śmierci ofiarowany został Bibliotece Narodowej. Przekazał do zbioru TOnZP dwie swoje fotografie kościoła w Tarchominie.
Kłos Konrad, inżynier architekt prowadzący biuro architektoniczne w Rawie Mazowieckiej i w Warszawie, fotograf amator, aktywny członek TOnZP, uczestnik licznych wycieczek inwentaryzacyjnych, autor referatów wygłaszanych na posiedzeniach Towarzystwa. Był wykonawcą fotografii dokumentacyjnych, ale także zdjęć pejzaży tatrzańskich. Ofiarował Towarzystwu ponad 150 własnych zdjęć i kilkadziesiąt negatywów.
Lisiecki Julian (1881–1944), warszawski architekt, absolwent politechniki w Karlsruhe, zwycięzca wielu konkursów architektonicznych, członek Stowarzyszenia Architektów Polskich, fotograf amator. Był aktywnym działaczem TOnZP, uczestnikiem terenowych delegacji, autorem wielu referatów wygłaszanych na posiedzeniach Towarzystwa, kierownikiem prac konserwatorskich przy kamienicy Baryczków w Warszawie. Przekazał do zbiorów TOnZP blisko 100 swoich zdjęć i ponad 80 negatywów wykonanych w czasie wycieczek po ziemiach polskich.
Koszczyc Witkiewicz Jan (1881–1858), architekt, konserwator zabytków, założyciel Szkoły Architektonicznej w Kazimierzu Dolnym, członek tytularny PAN, członek PTK i Koła Architektów. Jeden z aktywniejszych członków TOnZP, pracował w Wydziale Konserwatorskim Towarzystwa, z jego upoważnienia kierował m.in. pracami konserwatorskimi w Kazimierzu Dolnym, Krasnobrodzie. Do zbioru rycin TOnZP trafiło kilka jego fotografii, głównie z Kazimierza Dolnego.
Koziorowski Stanisław, członek TOnZP z Kazimierza Dolnego, fotograf amator. Przekazał do zbiorów Towarzystwa kilka swoich fotografii rodzinnego miasta.