Koszczyc Witkiewicz Jan (1881–1858), architekt, konserwator zabytków, założyciel Szkoły Architektonicznej w Kazimierzu Dolnym, członek tytularny PAN, członek PTK i Koła Architektów. Jeden z aktywniejszych członków TOnZP, pracował w Wydziale Konserwatorskim Towarzystwa, z jego upoważnienia kierował m.in. pracami konserwatorskimi w Kazimierzu Dolnym, Krasnobrodzie. Do zbioru rycin TOnZP trafiło kilka jego fotografii, głównie z Kazimierza Dolnego.
Skórewicz Kazimierz (1866–1950), architekt i konserwator, ukończył Wydział Architektury Instytutu Inżynierów Cywilnych w Petersburgu. Prowadził badania nad architekturą romańską Słowian, pracował w Baku, jako architekt dzielnicy staromiejskiej oraz w Warszawie jako architekt miejski. Jeden z założycieli TOnZP, członek Wydziału Architektonicznego i Inwentaryzacyjnego Towarzystwa, kierownik wielu prac konserwatorskich prowadzonych z ramienia TOnZP. Uczestnik wielu wycieczek inwentaryzacyjnych, fotograf amator. W ramach działalności Komisji Opieki nad Gmachami Publicznymi sprawował opiekę nad Zamkiem Królewskim w Warszawie, kierując licznymi pracami konserwatorskimi oraz przeprowadzając inwentaryzację i badania architektoniczne, archeologiczne i źródłowe. Do zbiorów TOnZP przekazał kilkadziesiąt własnych odbitek i negatywów szklanych oraz kilkadziesiąt innych fotografii z własnej kolekcji.
Lande Jerzy Władysław (1886–1954), prawnik, fotograf amator, krajoznawca, taternik. Do 1921 r. mieszkał w Warszawie. Do zbioru rycin przekazał dwie własne fotografie kamienic na rynku w Kazimierzu Dolnym oraz zamku w Holszanach.
Laszkiewicz Stanisław, fotograf z Kraśnika, właściciel kinoteatru Zabawa, twórca i prezes Koła Miłośników Sceny Polskiej w Kraśniku. Do zbioru rycin trafiło kilka jego kilka zdjęć kościoła w Kraśniku jako dar M. Kunickiego.
Lepszy Leonard Jan Józef (1856–1937), inżynier górnik, historyk sztuki, fotograf amator, członek Akademii Umiejętności w Krakowie, współzałożyciel Towarzystwa Miłośników i Zabytków Krakowa, członek Grona Konserwatorów Galicji Zachodniej, Centralnej Komisji Konserwatorskiej w Wiedniu oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Autor wielu książek z zakresu historii sztuki złotniczej i historii malarstwa. Do zbioru rycin trafił fotodruk na podstawie jego zdjęcia z widokiem Kurzej Stopki w Krakowie (1910).
Lilpop Franciszek (1870–1937), architekt, absolwent Politechniki Ryskiej, członek TOnZP, współzałożyciel Koła Architektów w Warszawie, wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, fotograf amator. Początkowo pracował u Józefa Piusa Dziekońskiego, następnie samodzielnie i w spółce z Karolem Jankowskim. Projektant budynków użyteczności publicznej, kościołów i klasztorów, budowli przemysłowych, dworów. W archiwum fotograficznym znajdował się jego negatyw ukazujący folwark w Słupi.
Lineburg Stanisław Karol (1862–1931), urzędnik i działacz społeczny z Suwałk, krajoznawca i kolekcjoner, w latach 1908–1914 prezes oddziału suwalskiego PTK, współzałożyciel Muzeum Ziemi Suwalskiej, członek TOnZP, fotograf amator. W zbiorze rycin TOnZP znajdowało się kilka jego fotografii krajoznawczych z Suwalszczyzny.
Lisiecki Julian (1881–1944), warszawski architekt, absolwent politechniki w Karlsruhe, zwycięzca wielu konkursów architektonicznych, członek Stowarzyszenia Architektów Polskich, fotograf amator. Był aktywnym działaczem TOnZP, uczestnikiem terenowych delegacji, autorem wielu referatów wygłaszanych na posiedzeniach Towarzystwa, kierownikiem prac konserwatorskich przy kamienicy Baryczków w Warszawie. Przekazał do zbiorów TOnZP blisko 100 swoich zdjęć i ponad 80 negatywów wykonanych w czasie wycieczek po ziemiach polskich.
Liszewski Feliks (ur. 1876), malarz, uczeń Wojciecha Gersona, fotograf amator, sekretarz zarządu Komisji Fotograficznej PTK. Autor zdjęć zabytków Warszawy oraz widoków Piotrkowa, Przedborza i okolic (1912). Do zbioru rycin nabyto w 1915 r. dwie jego fotografie Bąkowej Góry i jedno Przedborza (błędnie opisane w inwentarzu jako autorstwa F. Lisiewskiego).
Łapiński Teodor (1872–1954), lekarz, członek TOnZP, fotograf amator. Ofiarował Towarzystwu kilka swoich fotografii warszawskich kamienic.
Łoski Józef (1827–1885), historyk, wydawca, rysownik, autor sztychów i fotografii. Współpracował z pismem „Kłosy” i „Gazetą Warszawską”, w „Wiadomościach Archeologicznych” opublikował wyniki swoich prac archeologicznych, wydał książkę historyczną o Janie Sobieskim. W zbiorze rycin TOnZP znajdowały się tablice z jego wydawnictw, fotografia z miniatury jego pędzla oraz jedna jego fotografia: reprodukcja obrazu z Galerii Wilanowskiej ofiarowana przez Aleksandra Kraushara w 1915 r.
Malinowski W., fotograf amator z Warszawy. Do zbiorów TOnZP trafiło zdjęcie ruin zamku w Bodzentynie opatrzone pieczęcią W. Malinowskiego, z datą 1897 (dar Władysława Marconiego).
Mańkowski Leon, fotograf amator. Być może chodzi o Leona Mańkowskiego (1858–1909), indianistę, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, filantropa, wiceprezesa Towarzystwa Dobroczynności. Do zbioru rycin trafiło jedno zdjęcie Mańkowskiego z wizerunkiem kościoła w Przyrowie.
Marcinkowski Zdzisław (1881–1944), fotograf amator, od 1906 r. członek TMF, w ramach którego prowadził kursy dla miłośników fotografowania, delegat i korespondent TOnZP, uczestnik wycieczek terenowych z ramienia Towarzystwa. Fotografował zabytki Warszawy, szczególnie Starego Miasta, ale także życie codzienne stolicy i uroczystości publiczne (demonstracje, odsłonięcia pomników, pogrzeby, np. Sienkiewicza i Żeromskiego). Publikował w czasopiśmie „Ziemia”, jego zdjęcia Warszawy znalazły się na kartach pocztowych wydanych w 1913 r. przez TMF, uczestniczył w wystawach w Brukseli, Syrakuzach, Poznaniu, a także organizowanych przez TMF. Do zbioru rycin trafiło kilkadziesiąt jego zdjęć, głównie z Czerska i Iwanowic, ofiarowanych przez Jarosława Wojciechowskiego, w archiwum fotograficznym znajdowało się zaś kilkadziesiąt negatywów.
Marconi Władysław (1848–1915), architekt i konserwator, kolekcjoner, jeden z założycieli i najaktywniejszych członków TOnZP, członek Muzeum Rzemiosł i Sztuki Stosowanej, Stowarzyszenia Techników, komitetu budowy pomnika Adama Mickiewicza i mostu Poniatowskiego, współzałożyciel Koła Architektów, członek TMF i jego pierwszy prezes, fotograf amator. W ramach działalności TOnZP kierował kilkoma ważnymi pracami konserwatorskimi, m.in. prowadzonymi w pałacu w Wilanowie, kamienicy Książąt Mazowieckich, kamienicy Baryczków, kamienicy Fukiera czy zamku w Pieskowej Skale. Był autorem licznych referatów i sprawozdań z delegacji wygłaszanych na posiedzeniach TOnZP, a także współwydawcą „Przeglądu Technicznego” i ilustrowanego własnymi zdjęciami „Albumu architektonicznego zabytków od XII do XIX wieku”. Przekazał w darze TOnZP kolekcję własnych zdjęć i negatywów (ok. 25 fotografii i 50 negatywów). We wspomnieniu pośmiertnym, zamieszczonym w sprawozdaniu z działalności TOnZP za 1915 r. napisano o nim: „jeden z najczynniejszych członków T[owarzyst]wa, od chwili jego założenia pracownik niestrudzony, miłośnik wielki i znawca przeszłości naszej, którego pracy wytrwałej i wiedzy głębokiej Tow[arzystwo] nasze wiele zawdzięcza”.
Martwich Robert, fotograf amator z Ostroga. Do zbiorów TOnZP trafiły dwa jego zdjęcia bóżnic w Ostrogu i Zasławiu na Wołyniu.
Masłowski Anatoliusz (1866–1946), warszawski fotograf, uczeń Jana Mieczkowskiego, prowadził wpierw własny zakład przy ul. Natolińskiej 7, a w latach 1910–1930, wspólnie z Witoldem Dębskim zakład fotograficzny w hotelu Bristol przy ul. Krakowskie Przedmieście 42 (dawniej atelier Jadwigi Golcz). W zbiorze rycin znajdowała się jedna fotografia zakładu Dębski i Masłowski, przedstawiająca reprodukcję obrazu „Zabawa na lodzie”.
Mieczkowski Jan (1830–1889), fotograf. Już w 1846 r. był wędrownym dagerotypistą, następnie właścicielem kilku warszawskich zakładów fotograficznych (kolejno: przy ul. Senatorskiej, w Hotelu Europejskim, przy ul. Miodowej 5 i 3), w 1881 r. prowadził atelier w Paryżu. Portrecista (fotografował m.in. Adama Mickiewicza i Stanisława Moniuszkę), autor widoków Warszawy, wydarzeń z życia publicznego, reprodukcji dzieł sztuki, laureat wielu europejskich wystaw fotograficznych. W zbiorze rycin TOnZP przechowywane było jego zdjęcie kościoła św. Krzyża w Warszawie oraz liczne drzeworyty wykonane na podstawie jego fotografii.
Niekrasz Jan (1892–1940), fotograf amator z Warszawy, w 1911 r. członek Zarządu Komisji Fotograficznej PTK. Uczestnik wystaw i konkursów fotograficznych. Do zbioru rycin przekazał jedną własną fotografię ukazującą kościół św. Jakuba Apostoła w Gieble w trakcie prac konserwatorskich prowadzonych pod egidą TOnZP.
Nofok-Sowiński Stanisław, fotograf warszawski, członek PTK oraz TOnZP pracujący przy akcji inwentaryzacyjnej Zamku Królewskiego oraz pałaców Na Wyspie i Myślewickiego w Łazienkach Królewskich, prowadzonej w ramach prac Komisji Opieki nad Gmachami Publicznymi w latach 1915–1916. Jego fotografie zamieszczały czasopisma okresu I wojny światowej, np. „Życie Polskie”, „Ziemia”, „Wieś”. Przekazał do zbiorów TOnZP blisko 200 własnych zdjęć i 300 negatywów pochodzących z lat 1912–1916.
Nowicki Jerzy, fotograf amator, członek TOnZP, w latach 1906–1908 członek zarządu TMF, bibliotekarz. Do zbiorów TOnZP trafiło drogą zakupu w 1915 r. lub daru Kazimierza Stefańskiego i Jarosława Wojciechowskiego blisko 40 odbitek i kilkanaście negatywów Nowickiego przedstawiających zabytki m.in. Będzina, Czerwińska, Opatowa i Warszawy.
Nofok-Sowiński Stanisław, fotograf warszawski, członek PTK oraz TOnZP pracujący przy akcji inwentaryzacyjnej Zamku Królewskiego oraz pałaców Na Wyspie i Myślewickiego w Łazienkach Królewskich, prowadzonej w ramach prac Komisji Opieki nad Gmachami Publicznymi w latach 1915–1916. Jego fotografie zamieszczały czasopisma okresu I wojny światowej, np. „Życie Polskie”, „Ziemia”, „Wieś”. Przekazał do zbiorów TOnZP blisko 200 własnych zdjęć i 300 negatywów pochodzących z lat 1912–1916.
Kłos Konrad, inżynier architekt prowadzący biuro architektoniczne w Rawie Mazowieckiej i w Warszawie, fotograf amator, aktywny członek TOnZP, uczestnik licznych wycieczek inwentaryzacyjnych, autor referatów wygłaszanych na posiedzeniach Towarzystwa. Był wykonawcą fotografii dokumentacyjnych, ale także zdjęć pejzaży tatrzańskich. Ofiarował Towarzystwu ponad 150 własnych zdjęć i kilkadziesiąt negatywów.
Osiecki Adam, fotograf z Płocka, gdzie w latach 1895–1900 prowadził zakład fotograficzny wpierw przy ul. Grodziej 15, a następnie 13. W zbiorze rycin znajdowało się kilka jego fotografii Płocka, m.in. reprodukcja rysunku fasady katedry.
Pawlikowski Antoni (1862–1925), krakowski fotograf, od 1903 r. właściciel zakładu przy ul. Sławkowskiej 27, a od 1912 r. przy ul. św. Jana 3. Laureat II nagrody w konkursie fotograficznym zorganizowanym w 1908 r. przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, współpracownik czasopism „Światowid” i „Architekt”. Autor zdjęć zabytków Krakowa, prac konserwatorskich w krakowskich kościołach, uroczystości, wystaw malarstwa. Do zbioru rycin trafiło kilka jego fotodruków z widokami miasta.
Pawłowicz A.N., być może tożsamy z A. Pawłowiczem, autorem zdjęć Wilna, wydanych na pocztówkach w 1910 r. W zbiorach TOnZP znajdowała się jedna jego pocztówka z Wilanowa.
Pawłowski Franciszek (1856–ok. 1922), fotograf, właściciel zakładów fotograficznych w Płocku przy ul. Grodzkiej 1 i ul. Kolegialnej 12 oraz w Sierpcu przy ul. Płockiej 39. Jedno jego zdjęcie przedstawiające murowany słup na tle panoramy Sierpca przekazał do zbioru rycin Aleksander Kraushar.
Piekacz Józef, warszawski fotograf, prowadzący zakład przy ul. Elektoralnej 49, członek PTK. W zbiorach TOnZP znajdowało się kilka jego fotografii Zamku Królewskiego, wykonanych w 1916 r. w ramach akcji inwentaryzacyjnej finansowanej z Kasy im. Józefa Mianowskiego (prowadzonej w ramach prac Komisji Opieki nad Gmachami Publicznymi).
Pirou Eugène (1841–1909), francuski filmowiec i fotograf, prowadzący atelier fotograficzne w Paryżu przy boulevard St. Germain 5, przy rue Royale 23 i przy Place de la Madeleine 3. W zbiorze rycin, dzięki donacji Aleksandra Kraushara znalazła się odbitka z wizerunkiem francuskiego adwokata Labori wykonana w tym zakładzie. Co ciekawe, na odwrocie tej fotografii znajduje się odcisk pieczęci innego paryskiego fotografa, Alberta Hatecouera. Być może to on był autorem zdjęcia rozpowszechnianego następnie przez zakład Pirou.
Poddębski Henryk (1890–1945), wybitny polski fotograf dokumentalista, członek PTK i kierownik pracowni fotograficznej tego towarzystwa, od 1925 r. właściciel zakładu fotograficznego przy ul. Marszałkowskiej 25, specjalizującego się w fotografii krajobrazowej. Fotografował kresy, Lubelszczyznę, Polesie i Kielecczyznę, Pomorze, Mazury i Śląsk, w latach 20. i 30. współpracownik Mieczysława Orłowicza, z którym odbył ponad 30 wycieczek krajoznawczych. Swoje zdjęcia publikował w książkach, albumach i czasopismach krajoznawczych. W r. 1937 jego archiwum negatywów szklanych liczyło 20 000 zdjęć. W zbiorach TOnZP przechowywano kilkadziesiąt negatywów i odbitek Poddębskiego.
Polskie Towarzystwo Krajoznawcze (PTK), założone w 1906 r. i obejmujące swym działaniem przede wszystkim tereny zaboru rosyjskiego towarzystwo społeczne, blisko współpracujące z TOnZP i TMF. Posiadało duże zbiory fotograficzne, które zasilane były zdjęciami wykonywanymi podczas wycieczek krajoznawczych oraz licznymi darami członków. W kolekcjach TOnZP znajdują się zarówno fotografie autorstwa członków PTK (Aleksander Janowski czy Mikołaj Wisznicki), jak i odbitki ze zbiorów tegoż towarzystwa. W przedwojennych numerach czasopisma PTK, „Ziemia”, wielokrotnie publikowano zdjęcia z kolekcji TOnZP.
Polskie Towarzystwo Krajoznawcze Oddział Koniński, założony 23 lipca 1913 r., był jednym z najprężniejszych i zarazem najkrócej działających (do wybuchu I wojny światowej) oddziałów PTK. Jego komisja fotograficzna kierowana była przez drukarza konińskiego, specjalizującego się m.in. w wydawaniu pocztówek fotochemicznych, Pawła Ernsta Michela. W sprawozdaniach oddziału odnotowane są wydatki na fotografie, które najpewniej wykonywane były podczas organizowanych wycieczek krajoznawczych. W inwentarzu zbioru rycin TOnZP znajduje się kilka odbitek, które w polu „autor” mają odnotowaną nazwę oddziału. Są to z całą pewnością odbitki z negatywów wykonanych podczas wspomnianych wycieczek (jedna z nich ma odnotowaną datę: 1913 r.) do Wyszyny, Bieniszewa czy Gosławic. Zapewne dostały się one do zbiorów TOnZP jako dary (taka adnotacja pojawia się kilkakrotnie w inwentarzu). Możemy przypuszczać, iż pośrednikami byli Juliusz Kłos i Stanisław Pronaszko, którzy mogli nawiązać kontakty ze świeżo założonym oddziałem PTK podczas wycieczki do Konina we wrześniu 1913 r. Ani zachowane źródła dotyczące działalności oddziału, ani te odnoszące się do zbioru rycin nie pozwalają na określenie autorstwa przekazanych odbitek.
Pronaszko Stanisław (1879–1942), warszawski architekt i przedsiębiorca budowlany, członek PTK, delegat i korespondent TOnZP, uczestnik wielu wycieczek terenowych, fotograf amator. Do zbiorów TOnZP trafiło ponad 100 jego negatywów i ponad 100 fotografii wykonywanych w latach 1909–1912, m.in. w Kamieńcu Podolskim, Przasnyszu, Psarach.
Przypkowski Feliks (1872–1951), lekarz, astronom amator, konstruktor zegarów słonecznych, kolekcjoner, fotograf amator. Był pierwszym prezesem jędrzejowskiego oddziału PTK. W zbiorach TOnZP znajdowały się fotografie ruin kapitularza klasztoru w Jędrzejowie, wykonane przed 1912 r., tj. przed jego rozbiórką.
Pusch Maurycy (1828–1901), warszawski fotograf i litograf, uczeń Józefa Giwartowskiego, czynny już w latach 60. XIX w. (zakład Painer i Pusch przy ul Nowy Świat). W latach 1882–1892 prowadził wspólnie z Aleksandrem Karolim zakład fotograficzny przy ul. Miodowej 4, następnie samodzielnie przy ul. Miodowej 1 zakład pod nazwą M. Pusch. Fotografia Teatrów w Warszawie. Przed 1890 r. wykonał szereg zdjęć miasta, które wydał w formie albumu ok. 1893 r. Był autorem wielu fotografii wydawanych na pocztówkach, publikował w warszawskich czasopismach, wykonywał zdjęcia Tatr. W zbiorach TOnZP znajduje się kilka jego fotografii zabytków Warszawy.
Pycz Teofil, warszawski fotograf amator, krajoznawca, członek TMF (w latach 1903–1904 kierował jego pracownią). Wykonywał m.in. dokumentację fotograficzną dla Zygmunta Glogera. W 1915 r. do zbioru rycin zakupiono zespół fotografii dokumentacyjnych Pycza przedstawiający przede wszystkim przykłady architektury wiejskiej i ludowej (chaty, spichrze, karczmy, kuźnie, kapliczki) z różnych miejscowości. Wiele z nich ukazało się w formie pocztówek wydanych nakładem Koła Architektów i TOnZP.
Prószyński Stanisław Antoni ( 1826-1895), ojciec Konrada Prószyńskiego, działacz niepodległościowy, fotograf. W latach 50. XIX właściciel zakładu fotograficznego w Mińsku, następnie do 1873 r. w Tomsku (na zesłaniu). W latach 1874-1895 prowadził zakład fotograficzny w Warszawie, początkowo pod nazwą "Atanazy Puciata".
Pracownia Fotograficzna TOnZP, w kamienicy Baryczków musiały funkcjonować ciemnia fotograficzna oraz improwizowane atelier fotografii i dokumentalnej i reprodukcyjnej. Poświadcza to informacja o zakupie w r. 1913 aparatu fotograficznego oraz liczne adnotacje w opisach pozytywów ze zbioru rycin o wykonaniu na ich podstawie negatywów przechowywanych w siedzibie Towarzystwa. Większość z licznych negatywów reprodukcyjnych wyprodukowana została z oryginałów znajdujących się w jego zasobie przez fotografów przez dłuższy czas ściśle związanych z kamienicą Baryczków: Stanisława Rakowskiego i Józefa Jaworskiego, stąd przypuszczać możemy, że to oni zorganizowali i prowadzili pracownię.
Rachalewski Stanisław, fotograf czynny w latach 80. XIX w. w Zamościu, następnie w latach 1886–1908 w Kielcach, gdzie prowadził zakład fotograficzny w Hotelu Europejskim przy ul. Dużej (w latach 1888–1901 prowadził go wspólnie z Bolesławem Różyńskim). Wykonywał zdjęcia Kielc i okolic, które w latach 1900–1905 wydał na pocztówkach. Około 10 takich kart pocztowych trafiło do zbioru rycin.
Rachalewski Stanisław i Różyński Bolesław, zakład fotograficzny działający w Kielcach w Hotelu Europejskim przy ul. Dużej w latach 1888–1901, prowadzony wspólnie przez Stanisława Rachalewskiego i Bolesława Różyńskiego (przed i po tym czasie zakład prowadził samodzielnie Stanisław Rachalewski). W zbiorach TOnZP znajduje się fotografia z tego zakładu wykonana w Szepietowie.
Raciborski Józef (1879–1935), historyk, historyk sztuki i archeolog, autor monografii Kalisza oraz wielu artykułów i szkiców historycznych, od 1919 r. konserwator sztuki w okręgu kaliskim, fotograf amator. Członek TOnZP, w latach 1905–1914 prowadził w ramach działalności Towarzystwa prace inwentaryzacyjne zabytków sztuki w Królestwie Polskim. W zbiorach TOnZP znajdują się jego fotografie zabytków Kalisza.
Raczyński Jerzy (1892–1930), architekt, historyk architektury, fotograf amator. Po I wojnie światowej związany z Zakładem Architektury Polskiej Politechniki Warszawskiej, gdzie przeprowadził liczne inwentaryzacje zabytków. Przekazał do zbioru rycin m.in. dokumentację fotograficzną starego kościoła w Siniarzewie wykonaną w latach 1913 i 1914, zapewne w związku z budową nowej świątyni powadzoną pod egidą TOnZP. W marcu 1913 r. był w Siniarzewie wspólnie ze Stefanem Zaborowskim. Oprócz tego na uwagę zasługuje jego zdjęcie jednego z budynków uzdrowiska w Ciechocinku, kierowanego wówczas przez jego ojca, fotografie z Kazimierza Dolnego, dokumentacja kościoła w Przypuście, a także rysunkowe pomiary klasztoru pobernardyńskiego w Radomiu.
Rakowski Stanisław, fotograf amator, zapewne kierownik pracowni fotograficznej TOnZP w latach 1915–1916. W zbiorach Towarzystwa znajduje się blisko 280 jego fotografii, bardzo często reprodukcji starych zdjęć, ale też widoków Warszawy i okolic, oraz ponad 1000 wykonanych przez niego negatywów szklanych (w większości reprodukcji).
Rendel, zapewne Wolf Rendel, syn fotografa Szmula (Szymona) Rendla. w latach 1889–1905 prowadził w Pińsku zakład fotograficzny. Jego zdjęcie synagogi w Pińsku przekazał do zbioru rycin Aleksander Kraushar.
Różewicz Józef, warszawski fotograf prowadzący zakład na Starym Mieście 36 i przy ul. Złotej 37, czynny jeszcze w 1937 r. Do zbiorów TOnZP zakupiono w 1915 r. kilkadziesiąt jego fotografii i negatywów, głównie z Łowicza i Warszawy. Nieliczne (wśród nich fotografie wykonane na dachach kamienicy Baryczków) podarował Towarzystwu sam autor.
Rumian Kazimierz, fotograf amator z Krakowa, w 1908 r. zdobywca I nagrody w konkursie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. W zbiorze rycin znajdowała się tablica na podstawie jego fotografii opublikowana w albumie „Kraków” (1910).
Rutkowski Artur Franciszek (1889–1939), ziemianin ze Szpetala, fotograf amator, autor przechowywanych w zbiorach TOnZP dwóch fotografii ze Szpetala Górnego (przekazane w 1915 r. przez Witolda Żórawskiego) i ofiarodawca dwóch stalorytów o tematyce warszawskiej. Poprzez matkę, Emilię Jeżewską, spokrewniony z Dominikiem Witke-Jeżewskim, kolekcjonerem i mecenasem sztuki ściśle współpracującym z TOnZP.
Rzewuski Walery (1837–1888), fotograf, działacz społeczny, radny Krakowa, członek Towarzystwa Tatrzańskiego. Czynny zawodowo od 1859 r., prowadził zakłady fotograficzne kolejno przy ul. Grodzkiej, Krupniczej, Wesołej i Podwale (adres Kolejowa). Autor zdjęć portretowych, fotograf dzieł sztuki, m.in. ołtarza Wita Stwosza i obrazów Jana Matejki, pierwszy fotograf Tatr. Ludwik Szwede przekazał do zbioru rycin TOnZP jego fotografię obrazu „Unia Lubelska” Jana Matejki. W zbiorach TOnZP przechowywano również kilka drzeworytów wykonanych na podstawie fotografii Rzewuskiego.
Rząca Tadeusz (1867–1928), krakowski fotograf czynny od 1896 r., wiceprezes i członek zarządu Towarzystwa Fotografów, laureat II nagrody w konkursie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa w 1908 r. Prowadził zakład fotograficzny w Krakowie przy ul. Franciszkańskiej, początkowo z Tadeuszem Jabłońskim, później samodzielnie. W 1905 r. i 1910 r. pracował we Francji, gdzie poznał technikę fotografii autochromowej. Był autorem pierwszych barwnych fotografii Tatr, Krakowa i galicyjskich wsi, wydawanych później na pocztówkach i w albumie „Polska malownicza”. W zbiorze rycin znajdowały się dwie tablice wykonane na podstawie jego fotografii i opublikowane w albumie „Kraków” (1910).
Ronikier Adam Feliks (1881-1952) polski arystokrata, konserwatywny działacz społeczny i polityczny, współzałożyciel Stronnictwa Narodowego, architekt. W zbiorach TOnZP zachowała się jedna jego fotografia z wnętrzem kaplicy zamkowej w Lublinie.
Stifelman Henryk (1870–1938), architekt z Odessy, współwłaściciel warszawskiego biura budowlanego działającego w latach 1897–1917, członek TOnZP. Przekazał do zbioru rycin dwie kartki pocztowe z Wilna.