Sachowicz Grzegorz (1819–1877), artysta malarz, miniaturzysta, fotograf, właściciel warszawskich zakładów fotograficznych przy ul. Mazowieckiej 4 (w latach 1855–1864) i przy ul. Krakowskie Przedmieście 1. Portrecista, wydawca reprodukcji dzieł malarskich. W zbiorach TOnZP znajdował się fotograficzny portret malarza Stanisława Marszałkiewicza, wykonany jeszcze przed 1860 r., oraz kilka reprodukcji graficznych sporządzonych wg zdjęć Sachowicza.
Sanecki Stanisław, fotograf czynny od 1897 r. do późnych lat 20. XX w., właściciel zakładów w Kielcach przy ul Dużej 7, w Busku-Zdroju oraz w Pińczowie. Autor fotografii Kielc i miast w guberni kieleckiej, które powielał własnym nakładem w formie pocztówek w latach 1901–1908 oraz w 1914 r. Dwie z nich (widok pałacu w Oblęgorku i para koni arabskich) trafiły do zbioru rycin TOnZP.
Saski Zygmunt (1842–1935), farmaceuta z Ostrowca Świętokrzyskiego, uczestnik powstania styczniowego, fotograf amator. Do zbioru rycin przekazał kilka fotografii dokumentacyjnych kościoła w Łabuniach na Zamojszczyźnie.
Schmidt Bolesław, fotograf, członek TOnZP i TMF. Pracował w Przasnyszu i Pułtusku. Wydawał pocztówki z widokami tych miast (1901–1905). Kilka jego negatywów i odbitek przedstawiających kolegiatę pułtuską trafiło do zbiorów TOnZP.
Schönfeld Emil (1854–1918), warszawski inżynier, przemysłowiec, działacz społeczny, współzałożyciel Kasy im. Józefa Mianowskiego oraz Stowarzyszenia Techników Królestwa Polskiego, członek protektor TOnZP, fotograf amator. Przekazał do zbioru rycin pojedyncze grafiki oraz własne fotografie, spośród których należy zwrócić uwagę na dokumentację zniszczeń wojennych kościoła w Rokitnie.
Sierocińska Wiktoria z domu Kościanowska, fotograf, właścicielka zakładów w Lublinie (1871–ok. 1917) oraz filii w Chełmie, Hrubieszowie, Nałęczowie. W 1901 r. pokazywała swoje fotografie na Wystawie Rolniczo-Przemysłowej w Lublinie, po której wydano opis ilustrowany jej zdjęciami. Fotografowała dzieła sztuki oraz widoki miast, które powielała na pocztówkach w latach 1900—1905. Kilka jej fotografii, w tym cztery obrazujące zabytki Lublina podarowane przez Jana Koszczyca Witkiewicza, trafiło do zbioru rycin TOnZP.
Sigismond & Co., warszawski zakład fotograficzny, funkcjonujący w latach 1895–1911 najpierw przy ul. Marszałkowskiej 111, a następnie 131. Początkowo jego właścicielem był Zygmunt Matuszewski, później Bolesław Matuszewski (1856–1943) i Henryk Piotrowski, w innym okresie obaj bracia Matuszewscy. Kilka fotografii sygnowanych przez firmę przekazał do zbioru rycin Aleksander Kraushar.
Skaczkowski Antoni, prowadził biuro budowlane w Warszawie, członek TOnZP, fotograf amator. Do zbioru rycin jako dar lub zakup trafił duży zespół jego fotografii dokumentacyjnych (m.in. z Czerwińska, Jędrzejowa, Karczówki, Płocka).
Skórewicz Kazimierz (1866–1950), architekt i konserwator, ukończył Wydział Architektury Instytutu Inżynierów Cywilnych w Petersburgu. Prowadził badania nad architekturą romańską Słowian, pracował w Baku, jako architekt dzielnicy staromiejskiej oraz w Warszawie jako architekt miejski. Jeden z założycieli TOnZP, członek Wydziału Architektonicznego i Inwentaryzacyjnego Towarzystwa, kierownik wielu prac konserwatorskich prowadzonych z ramienia TOnZP. Uczestnik wielu wycieczek inwentaryzacyjnych, fotograf amator. W ramach działalności Komisji Opieki nad Gmachami Publicznymi sprawował opiekę nad Zamkiem Królewskim w Warszawie, kierując licznymi pracami konserwatorskimi oraz przeprowadzając inwentaryzację i badania architektoniczne, archeologiczne i źródłowe. Do zbiorów TOnZP przekazał kilkadziesiąt własnych odbitek i negatywów szklanych oraz kilkadziesiąt innych fotografii z własnej kolekcji.
Skrobański Zygmunt Felicjan (ur. 1877), fotograf amator z Warszawy, współzałożyciel i członek Zarządu Komisji Fotograficznej PTK. Towarzyszył Józefowi Czekierskiemu w badaniach dotyczących zabytków Kazimierza nad Wisłą. Jego fotografie opublikowane zostały w „Sprawozdaniach Komisji do Badania Historii Sztuki w Polsce” w 1913 r. W 1915 r. Kazimiera Wilczyńska ofiarowała zbiorom TOnZP dwie fotografie Skrobańskiego z 1904 r. ilustrujące domy wiejskie pod Opatowem i w Łagowie.
Sokołowski J., być może Sokołowski Józef (1837–1913), członek PTK z powiatu konińskiego, fotograf amator. Jego fotografie z ok. 1900 r. z Brzeźna, Mrzysława i Wyszyny przekazał do zbioru rycin Witold Żórawski.
Sosnowski Oskar (1880–1939), architekt, profesor politechnik lwowskiej i warszawskiej, autor wielu projektów kościołów, budynków mieszkalnych, zespołów urbanistycznych, założyciel (1922) i kierownik Zakładu Architektury Polskiej i Historii Sztuki na Politechnice Warszawskiej, członek PTK. Jeden z twórców i najbardziej aktywnych działaczy TOnZP, uczestnik wielu wycieczek inwentaryzacyjnych (m.in. Mstów, Pieskowa Skałą, Kamieniec Podolski), fotograf amator. Nadzorował z upoważnienia Towarzystwa prace konserwatorskie prowadzone na zamku w Iłży, w zespole kościoła św. Mikołaja w Kaliszu, w katedrze w Kamieńcu Podolskim, projektował rozbudowy kościołów. Ofiarował do zbiorów Towarzystwa blisko 50 własnych odbitek i prawie 50 negatywów szklanych oraz eksponaty muzealne.
Stefański Kazimierz (1870–1943), kolekcjoner, numizmatyk i bibliofil, członek PTK i Towarzystwa Miłośników Historii, przewodniczący Komisji Numizmatycznej, pracownik Muzeum Narodowego w Warszawie (od 1925 r.), fotograf amator. Był badaczem dziejów ziemi kaliskiej, opublikował wiele książek i artykułów dotyczących historii Kalisza. Zgromadził dużą kolekcję monet (ok. 2 tys.), polskich filigranów (ok. 500), druków kaliskich (ok. 200) oraz księgozbiór z zakresu historii, literatury i księgoznawstwa, liczący ok. 1200 woluminów. Był delegatem i korespondentem TOnZP, zastępcą członka Zarządu, i skarbnikiem. W ramach pracy w Towarzystwie uczestniczył w wycieczkach inwentaryzacyjnych m.in. z Jarosławem Wojciechowskim (np. do Brzeźnicy Nowej i Starej, do Jedlna, Stobiecka), w czasie których wykonywał fotografie dokumentacyjne zabytków. Ofiarował do zbioru rycin TOnZP blisko 150 własnych i 250 cudzych zdjęć oraz około 130 negatywów szklanych , w tym część stereoskopowych.
Stępiński Stanisław (1867–1926), ziemianin, prawnik, fotograf amator, pionier fotografii artystycznej, w latach 1908–1911 wiceprezes Towarzystwa Fotografów Amatorów w Krakowie. Cztery tablice na podstawie jego fotografii zamieszczone w albumie „Kraków” (1910) znalazły się w zbiorze rycin TOnZP.
Straszak Marian (1863–1927), architekt i budowniczy, ukończył szkołę inżynierską w Petersburgu, praktykował w Moskwie, a od 1905 r. w Warszawie. Członek TMF, fotograf amator. Jeden z aktywniejszych członków TOnZP, w latach 1915–1916 kurator kilku gmachów publicznych z upoważnienia Towarzystwa, m.in. Banku Polskiego. Uczestniczył w delegacjach TOnZP, był autorem kilku referatów dotyczących stanu zachowania i potrzeb konserwatorskich polskich zabytków, m.in. zamku w Chęcinach. Przekazał do zbioru rycin kilka swoich fotografii, m.in. z Piaseczna i Warszawy.
Stryjeński Tadeusz (1849–1943), krakowski architekt, konserwator zabytków, przedsiębiorca budowlany, członek Komisji Historii Sztuki Akademii Umiejętności i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Prowadził prace konserwatorskie m.in. w kościele Mariackim –fotografię wykonaną zapewne przez Stryjeńskiego w trakcie prac w kościele 10.09.1899 r. przekazał do zbioru rycin Władysław Marconi.
Stummann Józef (ur. ok. 1870), warszawski fotograf, syn Ilii Stummanna, absolwent łódzkiej Wyższej Szkoły Rzemieślniczej. W latach ok. 1896–1907 prowadził zakład fotograficzny przy ul. Marszałkowskiej 114. Jedną jego fotografię, sygnowaną pieczęcią zakładu, podarował zbiorowi rycin Kazimierz Stefański.
Szabluk A., fotograf amator. Do zbiorów TOnZP trafił jeden jego negatyw oraz odbitka ukazująca kościół w Broku (1904).
Szalay Stanisław (1867–1920), warszawski fotograf, teoretyk fotografii, chemik, współzałożyciel TMF oraz Komisji Fotograficznej PTK, członek TOnZP. Wspólnie z Jadwigą Golcz prowadził w Warszawie skład artykułów fotograficznych, następnie samodzielnie skład aparatów fotograficznych, zakład fotochemiczny i przeźroczy Świt, atelier fotograficzne przy ul. Chmielnej 40. Był autorem wielu artykułów i odczytów poświęconych fotografii oraz podręcznika „Pierwsze zasady fotografii”, współpracował z czasopismami „Światło”, „Tygodnik Ilustrowany”, „Fotograf Warszawski”. Dwie jego fotografie ofiarował do zbioru rycin Władysław Górzeński.
Szałwiński Karol (zm. 1906), fotograf, właściciel zakładu: Fotografia Artystyczna K. Szałwiński w Włocławku ul. Nowa (Szeroka) nr 15, wcześniej właściciel zakładu w Brześciu Litewskim, autor fotografii tego miasta wydanych na pocztówkach. W zbiorach TOnZP jest jedno jego zdjęcie z katedry włocławskiej.
Szefter M., fotograf amator. Dwa jego zdjęcia synagogi w Starokonstantynowie przekazał do zbioru rycin Aleksander Kraushar.
Szeller Zygmunt (1881–1944), inżynier chemik, pedagog, kolekcjoner fotografii, fotograf amator, członek TOnZP. Do zbioru rycin przekazał zespół zdjęć dokumentacyjnych swojego autorstwa.
Sztejner Bolesław (1861–1921), fotograf, naczelnik straży pożarnej we Włocławku, właściciel włocławskich zakładów przy ul. Żabiej 227, później przy ul. Cyganki 13, ul. Piekarskiej 4 i ul. 3 Maja 11, nauczyciel Karola Szałwińskiego. Do zbioru rycin fotografię katedry we Włocławku autorstwa Sztejnera przekazał Jarosław Wojciechowski.
Szubert Awit (1837–1919), malarz-fotograf, jeden z pierwszych twórców fotograficznych widoków Tatr i Pienin, które wykonywał od 1865 r. Posiadał zakłady fotograficzne w Oświęcimiu (od 1864), w Krakowie przy ul. Krupniczej 17 (od 1867) i filię w Szczawnicy (od 1867). Zajmował się fotografią portretową, wykonywał reprodukcje obrazów J. Matejki, A. Grottgera, J. Kossaka, H. Siemiradzkiego, pracował na potrzeby naukowców (chirurgów i archeologów). W latach 80. i 90. XIX w. fotografował zakopiańskie wille. Jedno jego zdjęcie z Zakopanego oraz kilkanaście reprodukcji obrazów i rysunków znalazło się w zbiorze rycin TOnZP. Ponadto w zbiorze rycin znajdowały się tablice z „Albumu ozdób z kaplicy Zygmuntowskiej…” z jego fotografiami (1878).
Szukalski J., zapewne Szukalski Jan (1850–po 1907), fotograf prowadzący zakłady w Piotrkowie Trybunalskim i Kielcach. Jedno jego zdjęcie z Kazimierza Dolnego przekazał do zbioru rycin TOnZP Jarosław Wojciechowski.
Szyller Stefan (1857–1933), architekt, konserwator zabytków, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, autor m.in. gmachu Zachęty Sztuk Pięknych, Biblioteki Uniwersyteckiej i Politechniki Warszawskiej. Członek Wydziału Konserwatorskiego TOnZP, fotograf amator, uczestnik delegacji i autor referatów wygłaszanych na posiedzeniach Towarzystwa. Z upoważnienia Towarzystwa kierował pracami konserwatorskimi, często dość swobodnie ingerując w substancję zabytkową, czym wzbudzał kontrowersje w środowisku miłośników zabytków i konserwatorów. Niektóre z jego projektów konserwacji bądź przebudowy kościołów przedstawionych na posiedzeniach Towarzystwa nie zostały dopuszczone do realizacji bądź zlecono wprowadzenie znacznych zmian. Szyller przekazał do zbiorów Towarzystwa blisko 30 swoich zdjęć i ponad 20 negatywów szklanych, m.in. z Sandomierza, Trójcy i Gródka na Podolu.
Świetlik, zakład fotograficzny prowadzony w latach 80. i 90. XIX w. Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 7 przez Marcina Olszyńskiego (1830-1904), malarza i kolekcjonera, współzałożyciela Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, jednego z pierwszych zawodowych fotografów warszawskich. Jedną fotografię wykonaną w zakładzie podarował zbiorom TOnZP Aleksander Kraushar.
Taborowska Maria, fotograf z Dubna, prowadząca zakład przy ul. Panieńskiej w latach 1895–po 1906. Jej fotografię synagogi w Dubnie ofiarował zbiorowi rycin w 1914 r. Aleksander Kraushar.
Taborowski Józef, fotograf z Dubna czynny w latach ok. 1880–1895. Jego fotografię synagogi w Dubnie przekazał do zbioru rycin Aleksander Kraushar.
Tarasowicz Julian Konstanty (1859–1911), ziemianin, właściciel majątku Gniezno w powiecie wołkowyskim, fotograf amator. Dwa fotograficzne widoki kościoła w Gnieźnie jego autorstwa przekazał do zbioru rycin Jarosław Wojciechowski.
Teleżyński Konstanty (1871–1960), architekt, w latach 1905–1915 architekt miejski Łucka, fotograf amator. W 1938 r. zamieścił w czasopiśmie „Ziemia Wołyńska” artykuł o dworze w Wielicku ilustrowany własnymi fotografiami. Zdjęcia tegoż dworu z 1910 r. trafiły również do zbiorów TOnZP.
Thugutt Stanisław (1873–1914), polityk, publicysta, krajoznawca, fotograf amator, członek PTK i TOnZP, jeden z redaktorów „Ziemi”. Autor m.in. przewodników po Warszawie (1912) i Królestwie Polskim (1914), fotografii w albumie z widokami Kazimierza Dolnego (1932). Przekazał do zbioru rycin kilka swoich fotografii krajoznawczych i dokumentacyjnych.
Trojanowski Zygmunt (1883–po 1945), architekt, absolwent Instytutu Inżynierów Cywilnych w Petersburgu, fotograf amator, kolekcjoner, członek TOnZP. Do zbiorów Towarzystwa zakupiono dwie fotografie Szczekocin z jego kolekcji oraz kilka fotografii Koła jego autorstwa.
Trzciński Stanisław (1867–1939), fotograf, członek protektor Warszawskiej Kasy Przezorności i Pomocy dla Fotografów, w latach 1893–1905 właściciel zakładu fotograficznego w Warszawie przy ul. Żabiej 9, zaś od 1907 r. w Częstochowie. W 1896 r. wykonywał fotografie Częstochowy, które pokazał na wystawie w warszawskim ratuszu (1901). Szesnaście fotografii klasztoru jasnogórskiego autorstwa Trzcińskiego, w tym zdjęcie cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, zakupiono do zbioru rycin w 1915 r. od Stanisława Mścichowskiego.
Trzebiecki Michał (1830–1905), znany też jako Trzebicki Michał Maurycy, warszawski fotograf, właściciel zakładu przy ul. Rymarskiej, portrecista i fotograf dzieł sztuki. W zbiorach TOnZP przechowywano jedno jego zdjęcie – reprodukcję autoportretu Aleksandra Orłowskiego.
Udziela Seweryn (1857–1937), członek honorowy PTK, członek Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana, autor wydawnictw tegoż towarzystwa („Hafty ludowe krakowskie”) i darczyńca. Nauczyciel, inspektor, etnograf, założyciel Muzeum Etnograficznego w Krakowie. W zbiorach TOnZP – dzięki donacji Kazimiery Weissenborn – znajdowało się kilka jego fotografii, pochodzących najpewniej z kolekcji Zygmunta Glogera i przedstawiających architekturę ludową.
Wawrzeniecki Marian (1863-1943), malarz, i rysownik, archeolog, etnograf i historyk sztuki, kolekcjoner. Był autorem wielu prac naukowych o tematyce historycznej i krytycznej. W zbiorach TOnZP znalazły się jego akwarele, rysunki i reprodukcje rysunków, a także kilka fotografii zabytków Rawy Mazowieckiej, wykonanych zapewne przez niego około 1900 r.
Wadowski, fotograf amator, autor przechowywanych w zbiorach TOnZP ponad 50 fotografii z Sandomierza z 1905 r. (dar Jarosława Wojciechowskiego). Być może tożsamy z ks. Janem Ambrożym Wadowskim (1839–1907), autorem książki „Kościoły Lubelszczyzny” (Kraków 1907).
Weinfeld Marcin (1884–1965), architekt warszawski, absolwent politechnik w Dreźnie i Warszawie, fotograf amator. Do zbiorów TOnZP przekazał zespół fotografii swojego autorstwa przedstawiających osiemnastowieczne rysunki architektoniczne związane z Warszawą, które wykonał w archiwum w Dreźnie.
Wesołowski Wacław Mateusz (1872–1924), fotograf, właściciel zakładu Pracownia portretów i skład listew, mieszczącego się na Starym Rynku 2 w Łowiczu (w latach ok. 1906–1914), potem zakładu w Częstochowie i w Żyrardowie. Członek TOnZP, w 1912 r. przekazał do zbioru rycin cztery swoje fotografie Drohiczyna.
Wisznicki Mikołaj (1870–1954), warszawski artysta malarz, grafik, fotograf, publicysta, krajoznawca, członek komisji fotograficznej PTK. Autor oprawy graficznej „Ziemi", licznych artykułów krajoznawczych zamieszczanych w tym czasopiśmie, kilku serii pocztówek PTK, a także popularnego podręcznika „Fotografia i rysunek na wycieczce". Swoje liczne zdjęcia krajoznawcze wykonane podczas wycieczek przekazał do zbiorów PTK. Do zbioru rycin TOnZP zakupiono kilka jego fotografii (być może zamówiono odbitki w PTK) dokumentujących architekturę drewnianą, m.in. z Miąsowa, Kurozwęk i Staszowa.
Wiśniewski Władysław, fotograf, właściciel zakładu w Brześciu Litewskim przy ul. Miodowej w latach ok. 1900–1914 i w Mińsku (przed 1914). Jedną jego fotografię – reprodukcję rysunku – podarował zbiorom TOnZP w 1915 r. Aleksander Kraushar.
Wiśniowski Teofil (1869–1936), architekt, konserwator zabytków, nauczyciel w Muzeum Rzemiosł i Sztuki Stosowanej oraz w Szkole Wawelberga i Rotwanda, fotograf amator. Aktywny członek TOnZP (nadano mu tytuł członka honorowego) oraz TMF, PTK, Towarzystwa Szkoły Ludowej, „Sokoła” i innych organizacji architektonicznych i artystycznych Warszawy, Lwowa i Krakowa. Był uczestnikiem wielu delegacji z ramienia Wydziału Konserwatorskiego TOnZP, kierownikiem robót restauracyjnych prowadzonych przez Towarzystwo, autorem referatów wygłaszanych na posiedzeniach Wydziału. Przekazał do zbioru rycin ponad 50 własnych fotografii i kilkanaście negatywów szklanych.
Witanowski Michał Rawita (1858–1943), farmaceuta, krajoznawca, fotograf amator, kolekcjoner związany przede wszystkim z Piotrkowem Trybunalskim, gdzie w 1908 r. założył oddział PTK, Muzeum Krajoznawcze Ziemi Piotrkowskiej, bibliotekę, członek TOnZP. Swoje zbiory ofiarował muzeum piotrkowskiemu, do zbioru rycin przekazał zaś kilka swoich fotografii wykonanych zapewne w ramach działalności oddziału PTK.
Wojciechowski Jarosław (1874–1942), syn Konstantego Wojciechowskiego, architekt, konserwator zabytków, kolekcjoner, fotograf amator zajmujący się fotografią architektury. Był członkiem TMF i Koła Architektów oraz jednym z najaktywniejszych członków warszawskiego TOnZP i kierownikiem pracowni inwentaryzacyjnej Towarzystwa. Przed wybuchem I wojny światowej uczestniczył w objazdach inwentaryzacyjnych, z których zachowało się wiele sporządzonych przez niego opisów zabytków, planów, szkiców i zdjęć. Bardzo często planował i prowadził prace architektoniczo-konserwatorskie, nad którymi pieczę sprawowało Towarzystwo (np. restauracja kościoła św. Jakuba w Sandomierzu, kamienicy Baryczków i kamienicy Książąt Mazowieckich na Rynku Starego Miasta w Warszawie). Był autorem ważnych publikacji poświęconych teorii i praktyce ochrony zabytków, przypuszczalnie również autorem lub współautorem dekretu i ustawy o ochronie zabytków z 1918 i 1928 r. Do zbioru rycin TOnZP przekazał kolekcję blisko 500 fotografii, z czego ok. 175 własnego autorstwa oraz prawie 350 negatywów szklanych wykonanych podczas wycieczek inwentaryzacyjnych.
Wojtkuszki atelier fotograficzne, domowy zakład fotograficzny prowadzony przez Stanisława Kazimierza Kossakowskiego (1837–1905), hrabiego, dziedzica dóbr Brzostowica i Wojtkuszki. Kossakowski był wiceprezesem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, członkiem honorowym TMF, kolekcjonerem, heraldykiem, autorem „Monografii historyczno-genealogicznych niektórych rodzin polskich” (1859). Jego pasją była fotografia – w końcu XIX w. założył w Wojtkuszkach atelier fotograficzne prowadzone przez J. Krajewskiego (1892–1905). Sam wykonał ok. 8000 zdjęć: widoki, grupy, portrety. Prezentował swoje prace na wystawach fotograficznych w Warszawie, Petersburgu, Londynie, Poniewieżu. W zbiorze rycin znajdowały się dwie fotografie z atelier Wojtkuszki: portret Stanisława hr. Kossakowskiego i Józefa Ignacego hr. Kossakowskiego.
Wolski Łukasz (1878–1948), architekt, projektant m.in. warszawskich kościołów Najświętszego Serca Jezusowego i św. Stanisława Kostki, fotograf amator. Aktywny członek Wydziału Konserwatorskiego TOnZP, autor referatów wygłaszanych na posiedzeniach Towarzystwa, m.in. „referatu o pałacu Tarnowskich w Warszawie przy Bielańskiej, popartego zdjęciami, rysunkami i fotografiami”. W zbiorach Towarzystwa znajdowało się kilka jego zdjęć i ok. 30 negatywów szklanych.
Zaborowski Stefan, czynny od 1905 r. fotograf amator z Rawy Mazowieckiej, członek TOnZP, aktywny członek PTK. Współpracował z Adolfem Szyszko-Bohuszem, Józefem Czekierskim i Marianem Sokołowskim, wykonując fotografie w czasie ich wyjazdów terenowych. Jest autorem m.in. ok. 285 fotografii pałacu i zbiorów w Podhorcach (1909–1910). W zbiorach TOnZP znajdowało się ponad 150 odbitek Zaborowskiego, podarowanych przez Jarosława Wojciechowskiego, i ponad 50 jego negatywów szklanych, m.in. dokumentacja kościołów w Bodzentynie, Brochowie, Wiślicy i Pułtusku.
Zdziechowska Janina z domu Uniechowska, żona Fortunata Zdziechowskiego, ziemianina z kieleckiego, fotograf amator. Jej zdjęcie kościoła w Annopolu w guberni mińskiej z 1891 r. ofiarowała zbiorowi rycin Kazimiera Weissenborn.
Związek Studentów Architektury we Lwowie, jedno z kilku stowarzyszeń naukowych Politechniki Lwowskiej, założone w 1902 r., prowadzące na wielką skalę działalność dokumentacyjną zabytków architektury, głównie z terenów Galicji. Od początku swego istnienia Związek organizował wycieczki terenowe, sporządzając dokumentację rysunkową, pomiarową i fotograficzną. Niezwykle prężna Sekcja Fotograficzna w ciągu kilku lat od powstania zgromadziła pokaźne i profesjonalnie prowadzone archiwum, udostępniając swoje materiały na potrzeby publikacji naukowych, na wystawy (m.in. organizowaną przez TOnZP w 1919 r. wystawę „Polska architektura monumentalna od XVI do XIX wieku”) czy prowadząc sprzedaż odbitek fotograficznych. Jednym z najaktywniejszych członków sekcji był Franciszek Wilczkowski (1881–1932), autor m.in. dużego zbioru fotografii zabytków Spisza. Między kilkudziesięcioma odbitkami negatywów ze zbiorów Związku, które przekazane zostały do zbioru rycin przez Jarosława Wojciechowskiego, mogą znajdować się zdjęcia wykonane przez Wilczkowskiego (np. z Lewoczy czy z Popradu-Felki).